A nvtelen alrk
I.B. 2005.05.29. 18:31
A trianoni bkedikttum 85. vforduljra - 2005. jnius 4.
A nvtelen alrk
A vilgtrtnelem erklcsi szempontbl gyalzatos, logikus rvekkel aligha megmagyarzhat esemnyei kz tartozik a 85 vvel ezeltt, 1920. jnius 4-n a Nagy Trianon palotban a gyztes hatalmak s az egyik vesztes, Magyarorszg ltal alrt „bkeszerzds” (sokkal rzkletesebb a trgyals viszonyaira s civilizltsgra utalva a bkedikttum elnevezs). A trtnelemknyvekben a bke alrsnak tnye s kvetkezmnyeinek rszletezsen kvl, gyakran alig, vagy szinte sz sem esik az alrs hltlan feladatnak diumt magra vllal politikusokrl, Bnrd gostonrl, a kormny npjlti s munkagyi miniszterrl s Drasche-Lzr Alfrdrl, a klgyminisztrium megbzott, rendkvli kvetrl.
Amikor az utkor szmra szinte jelentktelen neveket olvassuk a trtnelmi tanulmnyokban, esetleg a gysznap kapcsn megjelen sajthrekben, hatatlanul is felmerl bennnk a krds; hol vannak a nagy nevek, a kor politikusai, hol van Apponyi, Teleki, Bethlen, Horthy s a tbbiek neve? Pedig a vlasz egyszer. A fentiek mg akartak a hbor utni Magyarorszgon politikai posztot vllalni s az nyilvnval volt, hogy a kzhangulat ellene van az alrsnak. Azonban a felelsen gondolkod magyar llamfrfiak nem tehettek mst, minthogy az alrs szksgessgt elfogadjk. „Az al nem rs, amely tagadhatatlanul az igazsg, az etika szempontjbl s a nemzeti kzrzletnek – az n rzletemnek is – legjobban megfelel volna, ma ellenttbe hozott volna minket az egsz vilggal.”1 Mgis, a kzharaggal egy magyar politikus sem akart szembemenni, gy a magyar politika kt kevsb jelents, mondhatni slytalan szereplje ltta el kzjegyvel a dokumentumot.
”Az egsz ceremnia nem tartott tovbb negyed rnl”2, mgis, ez a negyed ra meghatrozza a magyar nemzet tovbbi lett, csaldokat, rokonokat szaktott el egymstl s szakt el mig is, si nemesi csaldokat s dolgos fldmveseket fosztott meg fldbirtokuktl egy rasztalnl megrajzolt, elvtelen s gazsull nyugati „llamfrfiak” ltal meghatrozott hatrvonal miatt. Br a magyar delegci alapveten nem az ezerves hatrok megtartst tzte ki cljul, hanem sokkal inkbb a Teleki „vrs trkpn” kijellt s a wilsoni elvekhez szorosan kapcsoldan az etnikai hatrok ltrehozst. Ez az elgondols azonban Prizsban sket flekre tallt. A bkedikttum lnyegi vltozsok nlkl, 1920. jniusban mr csak az alrsra vrt.
Apponyi eleinte vllalta volna a dokumentum alrst, de helyette a vlaszts elszr a hadgyminiszterre, Sos Krolyra esett, aki a megbzatst visszamondta, majd jnius 1-jn, ahogyan az aznapi Pesti Hrlapban megjelent, Benrd gostonra s Drasche-Lzr Alfrdra3.
A flamand, nagyiparos csaldbl szrmaz thordai Drasche-Lzr Alfrd, Dorogon szletett 1875. jnius 15-n. 1900-tl, mint miniszterelnksgi fogalmaz, majd 1904-ban a Klgyminisztriumban gazdag nyelvtudsa miatt knnyen leteszi a diplomata-vizsgt is. Tbb vnyi pnzgyminisztriumi, majd miniszterelnksgi munka utn, 1913-tl, mint miniszteri tancsos, megkapja a Miniszterelnksg elnki osztlynak vezetst, 1914-tl pedig a sajtirodt is hatskrbe vonjk, ami a korban egyet jelentettet a fcenzori tisztsggel4.
Szilvgyi Bnrd goston 1880. janur 3-n szletett Budn. orvosi diplomja megszerzse utn, mint belgygysz s sebsz is gyakornokoskodott. Szocilis rzke hamar kitnt; mikzben az I. kerleti Munksbiztost Pnztr forvosa lett, Kelenfldn s Lgymnyoson is ingyenes betegelltst biztostott a szegnyeknek. Tagja lett a budai keresztnyszocialista mozgalomnak, s gy a Tancskztrsasg buksa utn kineveztk a Munksbiztost Pnztr igazgatjnak, majd a Huszr-kormny megalakulsakor a npjlti s munkagyi minisztrium adminisztratv llamtitkra lett; Simonyi-Semadam Kroly s Teleki Pl els kormnyban is ugyanezen terlet miniszterv neveztk ki5.
A korbbi, lemondott delegci hazatrse utn napokig tartott a tancstalansg vezet krkben, hiszen gymond, „nem volt kinek a nyakba varrni” az alrs terht. A kttag kldttsg mr a hr bejelentsnek napjn, este elindult Prizsba s az Orient Express szalonkocsijban utazva, jnius 3-n, reggel rkeztek meg. Versailles-i szllsukra, a Hotel des Reservois-ba Henry alezredes ksrte el ket6, aki egybknt mr az elz delegcit is „kalauzolta”. Egybknt a „vendglt” gyztes hatalom, Franciaorszg, br nmagukat a diplomcia egyik feltalljnak tartjk mind a mai napig, korntsem a diplomciai etikett szerint viselkedtek a trgyalsok sorn. A Prizs krnyki bketrgyalsokra megrkez magyar delegci pldul olyan bnsmdban rszeslt, mintha nem egy orszg hivatalos kp-
viseli, hanem inkbb kztrvnyes bnzk lennnek. A delegcit szinte internltk7 Prizs egyik klvrosba, Neuilly-be egy alacsony rang motelszersgbe, a Chateu de Madridba. Ezen kvl a delegtusok nem utazhattak be Prizsba sem felgyelet s elzetes engedly nlkl8, csak a kzeli Bouis de Boulogne-ban stlgathattak.
Bnrd s Drasche-Lzr mr megrkezsk napjn kicserlte megbzlevelt a jelenlv diplomciai testlettel s a bkeszerzds egyik msolatt is lepecsteltk. Msnap, 16:15-kor rkeztek meg gpkocsin a Nagy Trianon-palota el, s fl tkor nyertek bebocstst a nagyterembe, ahol a gyztes hatalmak kpviseli voltak jelen. Millerand, a Clemenceau megbuksa utni francia miniszterelnk beszdet mondott, majd a magyar kpviselk a terem kzepn ll asztalhoz jrultak a dokumentum alrsra. Mg Bnrd llva ltta el kzjegyvel az egyoldal szerezdst, addig Drasche-Lzr lve. Miutn minden rintett alrta a paprokat, Millerand ismt beszdet mondott, majd a magyar kldttsg elsknt tvozott el a helysznrl9.
A trianoni bke alrsa utn, Bnrd tagja maradt a Teleki-kabinetnek egszen annak buksig, Drasche-Lzr pedig egszen 1922-ig folytatta diplomciai karrierjt.
Drasche-Lzr, mint r, 1906-tl trcival tbb orszgos lapban is feltnt (pl. Magyar Hrlap, Pester Lloyd stb.) s mr 1917-ben nagyobb sikereket rt el Tzprba cm regnyvel (Franklin Trsulat, 1917), ami a Lux-filmgyr kezdemnyezsre 1918-ban a filmvszonra is kerlt. Tbb sznmvet is rt, amelyeket nagy sikerrel jtszottak a budapesti s pozsonyi sznhzak is. Egyebek mellett operettszveget is rt Zgon Istvn trsasgban, ngyn Bla zenjre a Dlibb hercege cmmel. Sokszor az irodalmi kritika kereszttzbe kerlt, anekdotikus s gyakran tlbonyoltott cselekmny rsai nem nyertk meg a sem a szakma, sem a szlesebb kznsg tetszst. Amyr cm, utols regnye egyenesen lebgs volt, Ills Endre, a Nyugat 1930-ban a 23. szmnak Figyel rovatban Apr brlatok cmmel rt korntsem hzelg kritikt a regnyrl. A Tlgyes dm nvre hallgat rrl szl trtnet, Ills szerint „naiv bonyolultsgban zavarosan tltsz trtnet”, majd hozzteszi: „semmi, semmi let nincs ebben az Amyrban. S mg ennl is kevesebb irodalom”. A regny hvs fogadtatsa miatt egyre ritkbban jelentkezett Drasche-Lzr mveivel, majd 1944-ben Meyerhofenbe emigrl, ahol 1949. augusztus 28-n ri a hall10.
Bnrd goston, miutn Bethlen-kormnyba mr nem kap meghvst, a Np cm jobboldali jsg fszerkesztje lesz, amely lap hasbjain lnk publicisztikai tevkenysget is kifejt. 1924-ben kilp Wolff-prtbl, mert az alakulat elveszti keresztlyszocialista alapjait. A Gmbs-kormny megalakulsval visszatr a prtpolitikba s a Nemzeti Egysg Prtjba is belp, ahol a budai tagszervezetek gyeinek szervezsben szerez rdemeket.
1968. jnius 22-n hal meg11.
Azzal, hogy ez a kt ember magra vllalta az alrs politikai ngyilkossggal felr tettt, egyttal tbb karakteres s kivl kpessg politikust is megmentett a visszavonuls rmtl, mrpedig a hbor utni, zrzavaros hnapokban az orszgnak pontosan olyan politikusokra volt szksge, mint Teleki s Bethlen, vagyis akik a konszolidci feladatt is meg tudjk oldani.
Jegyzetek, hivatkozsok
1 Nemzetgylsi Napl, 1920-1922. III. kt. 1920-mjus 26. 85.
2 in Romsics Ignc: A trianoni bkeszerzds, 207.o. Osiris, 2003
3 Kovcs Lajos: Megksve (s) felejtsre tlve. Drasche-Lzr Alfrd, a romantika megcsalt unokja, 3.old. http://www.jamk.hu/ujforras/990216.htm 4 Uo. 2-3.old. 5 Nemzetgylsi Almanach 1920-22, 24.old. 6 Romsics Ignc: A trianoni bkeszerzds, 203.old. 7 In Ablonczy Balzs: Teleki Pl, Osiris, (2005), 157.o.
8 Ottlik Gyrgy, a delegci tagja, egyik jszaka „beszktt” a belvrosba engedly nlkl, ami miatt a francik azonnal hatllyal hazakldtk t Budapestre. In Romsics 168.o.
9 In Romsics: A trianoni bkeszerzds, 207.o.
10 Kovcs Lajos: Megksve (s) feledsre tlve, 3-8.o.
11 Orszggylsi Almanach 1935-39, 219.-220.old. ill. Magyar letrajzi Lexikon, Bnrd goston cmsz alatt
|