Tarnowski Alfrd rsai : Essz a nemzetiszocializmusrl, annak mindennapjairl illetve a lgerek borzalmairl |
Essz a nemzetiszocializmusrl, annak mindennapjairl illetve a lgerek borzalmairl
Tarnowski Alfrd 2009.04.08. 14:53
Dolgozatom a nemzetiszocializmusrl rtam, melynek pusztt hatsait szeretnm bemutatni, klns tekintettel az akkori mindennapokra, a megsemmist tborokra, s egy vilg tnkrettelt megclz ideolgira.
Essz a nemzetiszocializmusrl, annak mindennapjairl illetve a lgerek borzalmairl
Dolgozatom a nemzetiszocializmusrl rtam, melynek pusztt hatsait szeretnm bemutatni, klns tekintettel az akkori mindennapokra, a megsemmist tborokra, s egy vilg tnkrettelt megclz ideolgira.
Nemzetiszocializmus, msik nevn ncizmus alatt rtend szk rtelemben Adolf Hitler, mint a Nemzetiszocialista Nmet Munksprt vezrnek irnytsa alatt ll totalitrius mozgalom Nmetorszgban. Tgabb rtelemben azonban ez jval tbb, ennek kifejtst vlasztom dolgozatom tmjul.
Rokonthat, mint totalitrius rendszer az olasz fasizmussal s a szovjet kommunizmussal is. Az olasszal abban mutat sok tekintetben hasonlsgot, hogy mindkett szlssgesen nacionalista, baloldal s demokrciaellenes, szocilis demaggista. A ncizmus azonban ettl sokkal szlssgesebb, paradox mdon a kommunizmushoz llt kzelebb. Valjban a ncizmus, akrcsak a kommunizmus, szintn „boldogg” akarta tenni azokat, akikhez fordult, s nem kevsb „sugrz” kiltsokat grt hveinek. Mind a ncizmus, mind a kommunizmus tmegeket hdtott meg klnbz, m egyformn vonznak ltsz eszmkkel. Rengeteg trtnsz szerint a kett gy ll szemben egymssal, mint az egyedi az univerzlissal, m megltsom szerint a kettt mdszerek, eljrsok szerint semmi nem klnbzteti meg egymstl, ami az egyiknl a Gestapo volt, a msiknl az a Cseka, ami az egyiknl Auschwitz, a msiknl a GULAG. Egy paraszthajszl miatt mgsem lehetett soha sem egyenlsgjelet tenni, s ezrt nem tudunk a kettrl egyknt beszlni: mg az egyik nemzetkzi, a msik „csak” nemzeti.
A ncizmus ezen kvl szigoran kizrlag Nmetorszg talajbl ntt ki, s Hitler szemlyisge nyomta r a blyegt. A nemzetiszocializmus sajtos nmet gykereinek nmelyikt egszen azokig a porosz hagyomnyokig vissza lehet vezetni, amelyek I. Frigyes Vilmos, Nagy Frigyes porosz kirlyok s Otto von Bismarck kancellr alatt, fejldtek ki. Ez a hagyomny mindig is a porosz hadsereg harci szellemt s fegyelmt tekintette az egyni s polgri lt mintjnak. Ehhez addott a politika romantikus hagyomnya, mely lesen szemben llt a racionalizmussal s a francia forradalmat megalapoz elvekkel. Ez a hagyomny az sztnk s a mlt fontossgt hangslyozta, hirdette, hogy a kivteles szemlyisg jogai felette llnak az egyetemes jogoknak s szablyoknak.
Ezt a kt hagyomnyt ksbb megerstette a termszettudomnyok s a termszeti trvnyek XIX. Szzadi kultusza- ezekrl a trvnyekrl gy tartottk, hogy teljessggel a j s a rossz fogalmaitl. Megerstst adott nekik tovbb Richard Wagner nmet zeneszerz s Chamberlain filozfus. Az szaki germn vagy rja npek faji s kulturlis felsbbrendsgrl szl nzeteik ersen hatottak a nemzetiszocialista ideolgijra.
A szellemi httrnek bven elg volt az I. Vilghbor kibrndt kudarca, az elnyomorods, a kibrndultsg s a kudarcrzet nem nyomta volna r blyegt a legtbb trsadalmi csoport, de fkppen a kispolgrsg letre.
Ez azutn elksztette a talajt a hitleri propaganda szmra. A versaillesi bke (1919), amelyet nmet rszvtel nlkl fogalmaztak meg, az orszgra kirtt igen kemny pnzgyi s terleti jvttel miatt sok nmetet elidegentett a nyugati demokrcia eszmnyeitl.
Miutn Nmetorszg az 1918. november 11-i fegyverszneti megllapodsban csak az ellensgeskedsek beszntetst vllalta, de nem tette le felttel nlkl a fegyvert, az emberek, fknt a katonai krk gy reztk, hogy Nmetorszg katonai veresgt diplomatk mesterkedtk ssze a versailles-i rtekezleten.
Hitler propagandja teht nem volt ms, amely ennek az rulsnak megbosszulst s az jrafegyverkezst hirdette, kezdettl fogva vonzotta a katonai krket. k ugyanis a bkt csak ideiglenes megtorpansnak tekintettk Nmetorszg expanzionista programjban.
A nmet mrka 1923-as slyos inflcija sok kzposztlybeli hztarts megtakartsait tett semmiv, az ltalnos elkeseredettsg jabb hullmt indtva el.
Hitler a nacionalista trekvseit a germn faji kldetsbe vetett misztikus, megszllott hittel s a trsadalmi forradalmr prftai szenvedlyessgeivel tetzte. Ennek legteljesebb kifejezdse Hitler nzeteinek sszefoglalsa, a Mein Kampf, mely 1925-27 krl keletkezett.
A landsbergi fogsgban rdott knyv beszmol a ksbbi Fhrer addigi letrl s tapasztalatairl, hangot ad a pngermn s antiszemita rzelmeknek. Tkrzi Hitler vad nacionalizmust, a szlvok irnti megvetst s zsidgyllett, mely lmnyeket leginkbb a Bcsben tlttt utcai vekbl eredeztet. Tbbszr is felvetdik egy ksbbi nagy birodalom ltrehozsnak gondolata. Mve ersen rasszista, antiszemita s kommunistaellenes, alapjul szolgl fajelmlete pedig nem biolgiai, hanem szigoran kizrlag fantazmagriai alapokon nyugszik.
Hitler hatalmas szvetsgesre tallt a kommunizmustl val, szles krben elterjedt flelemben, ezt ki is hasznlva, Nmetorszgot a tovbbiakban a bolsevizmus elleni harc bstyjaknt tntette fl. gy sok konzervatv ember tmogatst szerezte meg, aki flrertette mozgalmnak totalitrius clzatt.
Politikai szempontbl Hitler rendkvl tisztn ltta, mekkora szerepet tlt be a mdia s a tmegpropaganda. Tbbszr is kihangslyoztk, hogy a propaganda szellemi sznvonalt a megclzott csoportok azon tagjaihoz kell igaztani, akik a legkevsb intelligensek, s hogy a propaganda igazsgtartalma sem szmt, mert egyetlen rvnyes kritrium van csak, ami nem ms, mint a siker.
A zsidellenes propaganda vezetst nem bzta msra, mint a ksbb Nrnbergben hallratlt Julius Streicherre. szerkesztette teht mindezen kritriumoknak megfelelen a Strmer c. folyiratot, mely „megfelel” szellemi tptalajt nyjtott a nevezett szemlyek krnek.
Hitler az ellensg kzs nevezjt, a legfbb elemi rosszat a zsidkban tallta meg. A bolsevistkkal egytt ket, mint valami kozmikus gonoszknt azonostotta. Nem a vallsuk miatt kellet megklnbztetst rajtuk alkalmazni, hanem a „fajuk” szerint. A ncizmus a zsidkat, tekintet nlkl iskolzottsgi s trsadalmi sznvonalukra, mindrkre a nmetektl gykeresen klnbznek s velk szemben ellensgesnek nyilvntotta. Nem egyszer hangslyozta ki, hogy a zsidk is hasonlkpp gondolkodnak a gj- elmlet alapjn, k is hasonlan gylltk –szerintk- a nem-zsidkat.
Ideolgiailag mg zavarosabb tettk nmaguk kplett azltal, hogy ksrletet tettek a konzervatv, nacionalista ideolgia s a radiklis trsadalmi tanok sszebktsre. Ekzben minden zben forradalmi mozgalom lett belle. Elvetette a racionalizmust, a liberalizmust s a demokrcit, a jogrendet, a legalapvetbb emberi jogokat, s minden, a nemzetkzi egyttmkdsre s bkre irnyul mozgalmat. Az egyetlen pozitvnak nevezhet trekvsk a mindent felkavar, trtnelmi szempontbl azonban mindenflekppen kikerlhetetlen jelentsg 12 v alatt mindssze az volt, hogy trekedtek a hagyomnyos nmet kultra megrzsre, vdelmre, polsra.
A hangslytarr az sztnre helyezte, hogy az egyn szolgai mdon rendelje al magt az llamnak, tovbb, hogy vakon s rendletlenl engedelmeskedjk a fellrl kinevezett vezetknek.
Elszeretettel mutatott szimptit a szocildarwinizmus irnyban.
Ahogy az llnyek kztti versengs s a termszetes szelekci az evolci motorja, gy a szocildarwinizmus szerint az emberi csoportok, nemzetek vagy eszmk kztti versengsen alapul a trsadalmi fejlds. Idekapcsoltk egyttal az eugenikt is, mely tudomnyos alapot prblt szolgltatni a rasszizmusnak, erklcsi talajt prblvn szolgltatni annak a sterilizcihullmnak, amivel sjtottk az emberisget (sajnos szinte teljes vilgon, abban az idben legalbbis).
A konkurrens politikai, vallsi s trsadalmi intzmnyeket igyekezett a lehet leghatrozottabban flrelltani vagy elfojtani, a kemnysg s kegyetlensg etikjt hirdetve, rszben lerombolva az osztlyklnbsgeket azzal, hogy valamennyi trsadalmi osztlybl bevont a mozgalomba kalld s kudarcot vallott embereket.
Erteljes ellenszenvet rzett a homoszexulisokkal szemben, igaz, ket nem megsemmisteni akarta elszr, hanem „tnevelni”. Nem egy feljegyzs rulkodik arrl, hogy prostitultakkal knyszertettk kzslni a meleg frfiakat, s aki ezek utn sem llt gymond ktlnek, azutn vgeztk ki ket.
Feltehetleg azonban mindrkre rejtly marad, hogyan is lphetett hatalomra egy nyilvnvalan, szemmel lthatlag is elmebeteg ember a hatalomra, mint Hitler, s hogy is tudta keresztlverni mindenkiben a Fhrerprinzip elvet, mint egy vzlatot vagy propagandakpet a nci Nmetorszgban. Nem jelent ez mst, mint egy mindenek fel rendelt egynt, ki az sszes hatalmi szervnek, lett lgyen vgrehajt, rendvdelmi vagy trvnyi, egyszeren senki se vonhassa felelssgre, ne tartozzon senkinek se elszmolssal.
Erteljes cenzrt vezettek be, ennek kvetkezmnyeknt hamarosan felmorzsoldott az sszes politikai prt, szakszervezet s brmi ms, ami rdemben korltozni tudta volna az NSDAP akkor mg csak elindul, de vgl 12 ven tart mokfutst, ami egybknt az eredeti tervek szerint 1000 vig tartott volna a III. Birodalommal egyetemben…
Geopolitikai ars poeticjukat mi sem jellemezte jobban, mint a Lebensraum, alias lettrelmlet. Nmetorszg sorsaknt azt jellte meg, hogy uralmat gyakoroljon a Kelet felett, s ezrt ms orszgoknak el kell fogadniuk a nmeteknek az lettr megszerzsre irnyul trekvseit. A terleti hdtsokat szksgszernek tartotta a tlnpeseds s az lelmiszer irnti szksgletek miatt. De eme rszleteirl egy kicsit ksbb.
Nmi rasszista fennhanggal azt is sugalltk, hogy a nmeteknek joga van arra, hogy uralkodjon az sszes tbbi orszgon.
Ezeknek az elveknek az alkalmazsval sikerlt Adolf Hitlernek a mncheni srpincben tanyz kis prtjt 20 v alatt a vilgpolitika fszerepljv emelnie. Az NSDAP 1933-ban kerlt hatalomra, s 1945-ig, a teljes hbors veresgig kormnyzott totalitrius mdszerekkel.
1934- 39-ig az idejket msra sem hasznltk fel, csak arra, hogy Nmetorszgban az let minden szfrjt a prt ellenrzse al rendeljk. Ezekben az vekben Hitler s mozgalma elnyerte a lakossg tbbsgnek nemcsak a tmogatst, de lelkesedst is.
Sok nmet mr eleve belefradt a korbbi prtviszlyokba, elg csak pldul a weimari kztrsasgra, illetve az ket krllel botrnyokra gondolni. A gazdasgi, politikai bizonytalansgtl mr mindenki zsigerbl rtzott.
ppen ezrt dvzltk a ncik ers, hatrozott s lthat eredmnyeket felmutat kormnyzst. 1934 utn kapsbl ltvnyos eredmnyeket rtek el. Egyfell gyorsan eltntek a munkanlkliek hossz, vgelthatatlan sorai, mivel az llstalanokat nagyszabs kzmunkkon s a gyorsan szaporod hadianyaggyrakban juttattk munkhoz. A nmeteket magval ragadta ez a rendezett, hihetetlenl cltudatos tmegmozgalom, amely arra trekedett, hogy visszalltsa Nmetorszg bszkesgt, mltsgt s dicssgt, helyrehozza mindazon nimbuszt, melyet az I. Vilghbor elvesztsvel veszni lttak.
A cl ktsgkvl nem volt ms, mint visszaszerezzk az uralkod, els szm helyet Eurpban.
A nci rezsim folyamatosan zdtotta a propagandt az emberekre minden kulturlis s informcis csatornn. Rendszeress vltak a tmeggylsek, legfbbkpp Goebbels vezetsvel, a jelkpek s a mindentt jelen lv egyenruhs kdereik a mindenhatsg rzst igyekezett kelteni a htkznapok emberben.
Az ellenrzs f eszkze minden rendri, biztonsgi s SS- szervezet egyestse volt Himmler s Heydrich vezetse alatt. A msik szervezet, a barnainges SA Rhm vezetsvel az 1934-es Kristlyjszaka ldozata lett. Hitler viszonya ugyanis Rhmmel megromlott egyrszt annak letvitele miatt, msrszt a f vezetk azt szerettk volna, ha a Birodalom hivatalos hadserege pont az SA lett volna. Ez viszont mr vgkpp sok lett a vezet krknek, ez abszolt ellenkezst vltott ki. gy sokak vlemnye szerint az irnyts kicsszott volna a tnyleges irnyts Hitler s vezrkara kezei kzl. Hitler meg vgkpp nem akart megkockztatni egy esetleges puccsot, betegesen ragaszkodva a nemrgiben megszerzett brsonyszkhez, gy dnttt, leszmol a frissen kialakult bels ellenzkvel. A Geheime Staatpolizei (Gestapo) ldzte, gyilkolta, kmletlenl, knyrtelenl gytrte a rendszer ellensgeit, fleg a zsidkat s a baloldaliakat, de legfbbkppen a msknt gondolkodkat. A leggyakoribb vdak kztt a szabotzst, a kmkedst, hazarulst emlegettk, ezen cmsz alatt emberek ezreit kldtk rtelmetlenl a hallba.
A rezsimmel val szembenllst vagy kmletlen terrorral trtk le, vagy azzal, hogy a trsadalmat a gyakran gyakorolt kollektv bnssg elve alapjn titattk a megtorlsokkal vagy a puszta megflelmtssel. A rezsim minden ellenzjt az llam s a np ellensgnek nyilvntottk. Rendkvl bonyolult besghlzatot lltottak fel, melyet igazndibl a legfbb vezetk sem lttak t teljes egszben. Ebbe sok embernek a csaldtagjai vagy a kzeli bartai is beletartoztak. A trsadalom tlnyom rsze gy arra knyszerlt, hogy nagyon vigyzzon a kimondott szavaira, vagy vgrehajtott cselekedeteire.
A normlis brsgi eljrs addigra lejratott mdszereinek kiiktatsval klnleges fogolytborokat lltottak fl. Ezekben az SS volt a legfbb hatalom, s a ktsgkvl szadista brutalits olyan gpezete mkdtt, amely addig pldtlan volt az jkori trtnelemben.
rdemes kitrni a mr ktsgkvl bomlott agy, tbolyult Himmler tnykedsre is, aki tbb szz kisebb- nagyobb koncentrcis tbor, lger mkdtetst felgyelte. Ezek gombamd szaporodtak, s vltak Eurpa legnagyobb temetiv. Klnbz al- s flrendeltsgi viszonyokkal ltesltek, hogy a nemzetiszocialistk ellenfeleit sorozatban kiiktassk. Tbb tpust is ltrehoztak, gy mint tranzittborok, melyek „csak” mint gyjtknt funkcionltak, hogy onnan szelektljk, ki menjen az egyenes ton a megsemmistlgerekbe s ki knyszermunkra, kln rendeltek egyet az ellenllnak tartott fiatalkorak rszre, kln pedig a katonknak mint fogolytborknt, vagy pedig a knyszermunkatbornak, melyek csak formlisan klnbztek a „tnyleges” koncentrcis tboroktl.
A leghrhedtebb, legborzasztbb azonban minden ktsget kizran az auschwitzi, mely valjban egy gyjtnv. Ez egy sor lger neve, mely hrom f tborbl s 40-50 kisebbl llt.
Az eredeti, az I. szm kzel 70 000 ember, fleg exhadifogoly hallnak a sznhelye volt, tbbnyire a szovjetek veszthelye lett. A III. szm munkatborknt funkcionlt, a Buna- Werke cg lenyvllalatnak telephelye volt.
A legrettegettebb azonban minden ktsget kizran a II. szm volt, a birkenaui megsemmist tbor, ahol legalbb 1,1 milli zsidt, lengyelt s romt ltek meg. (A meggyilkolt ldozatok szma a mai napig nem ismert). A szksi ksrletek szma elg magas volt, m a dezertrk csak elenysz szzalka tudott vglegesen elmeneklni. A sikerrel megszkttek csaldtagjait ilyenkor letartztattk, s ki is vgeztk, hogy elrettent pldval lljanak a tbbi ellenll eltt.
A kemny krlmnyek, a gyenge lelmezs s a higiniai krlmnyekkel a foglyok nagy hallozsi arnyt eredmnyezte. A folyamatos idegi terror, a nyilvnos agyonlvsek, az akasztsok vagy a hallra heztetsek, illetve a dr. Mengele ltal vgzett emberksrletek lzadsokat eredmnyeztek, melyeket azonban kmletlenl el is fojtottak. A Zyklon- B (eredetileg rovarl gz) bevezetsvel tmegess vltak a kivgzsek, elgzostsok, gy aztn szksgess vlt a krematriumok bevezetse is. A hallgyrat sszesen 6000 SS katona zemeltette, vente tbb mint szzezer embert beterelve a vgtelenl cinikus „Arbeit Macht Frei” vaskapu al. Az Eichmann ltal kidolgozott Endlsung megvalsulni kezdett, a rezsim fleg a zsidk ltal birtokolt vagyontmegekre „utazott”, msodsorban azok letre trt. A sokk, amit a nci halltborok napvilgra kerlse okozott, a szappan- legendnak is szrnyat adott. Alig szletett olyan rs a Holokausztrl, ami ne emltette volna.
Enciklopdikba s lexikonokba kerlt be soron kvl, a zsid tllk a danzigi Anatmiai Intzet mellett szimblikusan nmet szappanokat temettek el, illetve killtsokon mutogattk ket, mint a soron kvl gald nci rmtettek lidrces szimblumaiknt.
Erre egybknt szovjet csapatok akadtak, s kezdtek el nyomozni mindezen felttelek utn forr nyomon, bizonytkokat gyjtve, dokumentcikat lefoglalva. Msok szerint a hbor elvesztse gtolhatta meg csak a nmeteket abban, hogy az ott kifejlesztett technolgit tnylegesen alkalmazhassk is. Kln emltst rdemel a romk esete, mivel is k mg nem igazn hallattk a hangjukat az ket rt attrocitsok kapcsn, sokkal nagyobb volt a roma ldozatok szma a holokauszt sorn, mint azt eddig el tudtuk kpzelni, remlhetleg a kutatsok feldertik, mi is trtnt valjban ezen a tren. A klnbz becslsek azonban abban egyet rtenek, hogy legalbb az akkor 2-3 millis eurpai cignysg legalbb 30 szzalkt meggyilkoltk.
Az 1938 s 1945 kztti vekben, a ktsgkvli hbors vek alatt mindezen rendszert a birodalmon kvli terletekre is ki akartk terjeszteni s alkalmazni.
1939-tl kezdtk el folyamatosan a „Drang Nach Osten” alapelv mentn a nem nmet nemzetisgek leigzsval. Eredetileg, kezdeti „szrnybontogatsknt” a nmetek ltal lakott terleteket prbltk visszaszerezni, fleg azokat a vidkeket, melyeket a versaillesi bkk elcsatoltak az anyaorszgtl. Mindezekfelett Csehszlovkit en bloc protektortuss igyekeztek sllyeszteni, illetve a szovjetekkel egyezkedve Lengyelorszgot akartk feldarabolni, mely prblkozsuk tt sikerrel is jrt. Felttlen le akartk gyalzni tovbb Franciaorszgot is, revansknt egyfell a mr emltett I. Vilghbors srelmekrt, msfell elgttelt vve a vlt vagy vals trtnelmi srelmekrt. A ksbbiek sorn a gyengbbik partner szerept szntk volna nekik ideolgiai skon.
A sorozatos diplomciai s katonai sikerek nyomn Hitler s prtja mind feljebb s feljebb trt, npszersgk exponencilisan nvekedett, a gazdasgi mutatk is megugrottak. A II. Vilghbor megindtsa a Fhrer terveinek logikus kvetkezmnye volt. El akartk kszteni az NSDAP tagjai a nmeteket a vilguralomrt folytatand harcra, ki akartk kovcsolni azt az eszkzt, amellyel Nmetorszg meg tudja teremteni katonai s ipari flnyt. Trekedtek arra, hogy katonailag sebezhetetlenek legyenek, ezrt mindenron s pnzt nem sajnlva erstettk mind a Wehrmachtot, (szrazfldi egysgeket), mind a Luftwafft (lgiert), mind a tengeri erket.
A kezdeti sikerek nyomn az egsz fldgmbre kiterjed ltomss tgult, az j rend mg Afrikt is leigzta volna. Tervbe vettk, hogy egy 400 milli ft szmll birodalmat hoznak ltre, mely esllyel szllhatna szembe az Egyeslt llamokkal. Legkeletibb hatrkvknek pedig egyenesen az Urlt tekintettk, azt akartk elhitetni, hogy a Szovjetuni terlett arra nem alkalmas npek lakjk, ugyanis sz nlkl hagytk, hogy a zsidk/ kommunistk tvegyk a tnyleges irnytst.
Hihetetlen, de mgis igaz: minl jobban be akartk hlzni a trsadalom minden egyes terlett, gy csszott ki a kezeik kzl az irnyts, s vesztettk el jelentsgket rezsimknt a hatalmi struktrban. Hitler uralmnak gyermekgyi betegsgnek nevezhet szemlykzpontsga. Alrendeltjei, Himmler s Goebbels hatalma sokkal inkbb az kegyeitl, szndknak megfelel rtelmezstl fggtt, mintsem prtban elfoglalt pozcijuktl. A sztlini idk Szovjet Kommunista Prtjtl eltren az NSDAP-nak nem volt tnyleges vezet testlete vagy meghatrozott dntsi mechanizmusa, mint amilyen a szovjetek prtkongresszusai, vagy kzponti bizottsga. Formlisan a prt mkdse Rudolf Hesstl fggtt, m tnyleges befolysa senkinek sem volt a Fhreren kvl, mg a helyettesknt aposztroflt Hess is csak egy csekly jelentsg figura maradt egszen letfogytig tart fogsgig. t Martin Bormann kvette a soron. Vele viszont elnyerte a prtkancellria a tnyleges hatalmat, legfbbkppen azrt, mert maga Hitler tmogatta s politikai attasknt alkalmazta Bormannt, kinek tovbbi sorsa Berlin ostroma utn ismeretlen maradt.
A tnyleges vgrehajti hatalom irnytsa, mint kulcspozci Himmlerre s az ltala diriglt feketeinges SS-re maradt. A minden hjjal megkent vezetre szoktk volt fogni a ncik anno, hogy szjjelterjesztette a birodalmukban a korrupcit, megfelel pnzrt termszetesen minden lehetsgess vlt alatta, fleg 1943-tl, belgyminiszterr kinevezstl szmtva.
Tbolyult remnyeiknek csaknem hatvi hbor vetett vget Nmetorszg totlis veresge ltal 1945-ben. A klasszikus rtelemben vett ncizmus Hitler 1945. prilis 30-ai ngyilkossgval rt vget, ami tulajdonkppen a felelssgrevonst gyvasgbl elkerlend, Berlin elfoglalst ppen befejez szovjet csapatok kezbe ne kerljn.
A nci Nmetorszg romjain egy megosztott s megszllt Nmetorszg kezdett neki az jjptsnek. Sok nmet Hitler buksa utn is h maradt ugyan a nemzetiszocializmushoz, s akadtak prblkozsok a Nmet Szvetsgi Kztrsasgban nci csoportok jjszervezsre, de a politikai klma, illetve kzeg remlhetleg soha nem fog kedvezni ezeknek.
|