Metszetek, I.
I.B. 2007.02.01. 20:18
Metszetek
1.
Hamar vgeztem a knyvtrban. Igaz, nem talltam bent A tulajdonsgok nlkli embert, pedig rgta vgyok arra, hogy beleolvassak. Igen, csupn beleolvassrl van sz, mert az „elolvasni”, mint ige, menthetetlenl kezd kiresedni szmomra, amennyiben ezalatt a trelmes, megfontolt, rt s rz olvasst rtjk. Arra ugyanis sosincs kell „id”. Elolvasni csak azt rdemes, amire egy komplett hnap ll rendelkezsre; annl kevesebb id tfuts, annl tbb pedig pepecsels.
A szemnk mindig tbbet kvn, mint amennyit elbrna a gyomrunk. Ezttal sem adtam albb t-hat knyvnl; Krasznahorkai Stntangja, A zen meg a motorkerkpr-pols mvszete, Camus, hogy jraolvassam, egy-egy knyv az expresszionizmusrl s az egzisztencializmusrl s egy T. S Eliot versesktet. Miutn kiadta ket a knyvtros, kedvesen megjegyezve, hogy a Stntang filmvltozatt jra vettik valahol, alaposan felpakolva a ruhatrhoz siettem. A hasamon pihen knyvtornyot a szekrnyemhez tmasztottam s meglehetsen krlmnyesen keresni kezdtem zsebemben a szekrny kulcst. Szerencsre, a pnztrcm s a brkabtom sem tnt el a szekrnybl; m az szinte bizonyos, hogy nem nekem ksznhet. Elzrsuk eltt ugyan sszevetettem a szekrnyemhez tartoz kulcsot a szomszdos szekrnyvel, gy tudvn meg, hogy a zrak nem teljessggel azonosak, mg ha a kulcsok reci ezt is sugalljk. Persze, mindez csak azt igazolta, hogy a kt szomszdos szekrny zra klnbzik, hiszen a vizsglat a tvolabb es szekrnyek milyensgrl nem tud szmot adni. Mindenesetre, nem prblhattam vgig az sszest, mg kidobattak volna. Mindegy.
Felciheldtem s a kzelben lv, leselejtezett knyvek polct kezdtem nzegetni. Csupa flig elnytt, kopott kts knyv; npszer szerzk kevsb npszer mvei keveredtek a legkevsb sem npszer szerzk kevsb besorolhatatlan alkotsaival. Ugyangy megtallhat volt a knyvtr rendszeres bolhapiacn Mikszth s Krdy, mint a mr nem ltez llamokrl szl tiknyvek s kalandregnyek is.
Ahogy mrt szemekkel vizsglgattam a knlatot, egy csakugyan rdekld tekintet, idsd frfi tnt fel mellettem. Vonsai kimdoltan egyszernek hatottak, akrcsak ruhzata; mbr kabtjhoz fekete sildes sapkt viselt; bolyhosod, sttbarna pulvernek kinylt nyaknl kocks ing gallrja lgott ki. Lassan a msik polchoz lpett s knnyeden zongorzott vgig a knyvgerinceken.
Kzben kifogtam magamnak az olcs aranyhalat; egy agyonolvasott Peer Gyntt talltam, amit azon nyomban ki is fizettem a pnztrnl. Visszatrtemkor a frfi mg mindig tallzott a ktetek kzt, most viszont mr a kezben volt egy kk bortj knyv. Rm nzett fesztelen s kzvetlen arcval, amelyen az id nyomai alig ltszdtak, st, htkznapi rncai lassan szinte mosolyba hajlottak t.
- Nem tallt semmit? - krdezte hirtelen.
Vratlanul rt, hogy megszltott. Vlaszolnom kellett, pedig egsz lnyemmel ellene vagyok a megszltsdinak, fleg akkor, ha mg elzmnyei sincsenek.
- De, de…sikerrel jrtam. - vlaszoltam egy flmosolyt megengedve magamnak.
- Nzze, n mit talltam…- szlt anlkl, hogy rdekldne sikerem fell s vigyorogva mutatta felm a knyv gerinct.
Szathmri: Moszkva. Ez llott rajta. Fogalmam sem volt, mit takarhat a cm, hiszen ugyanakkora esllyel lehet egy tiknyv, mint egy Ills Bla-kvalits r negyedrang propagandamve az tvenes vekbl. Egyik tletrt sem rajongtam, pedig lthatan azt kellett volna tennem. A msodperc trt rsze alatt tfutott rajtam nhny kp a Bulgakov ltal lert Moszkvrl, aztn a haldokl Litvinyenko villant be elm, aztn egy szles, vrs fal, amin festmnyek lgnak, sorrendben Putyin, Jelcin s Gorbacsov; vitatkozni kezdenek, Jelcin nyakon nti egy hord vodkval, amire vlaszknt Putyin egy hord olajat vesz el, kettjk kztt pedig Gorbacsov prbl bkt teremteni, Faberg-tojsokat doblva; a veszekeds nem enyhl, lassan verekedsbe torkoll, vgl csendet csak Hruscsovnak sikerl teremtenie, amint cipjvel pflni kezd egy asztalt. Mindekzben vasreszelk s alkohol ze vegylt ssze a szmban, amibe belesajdult a fogam.
Csak egy knyszeredett vllrndtsra futotta.
- Biztos j. - tettem hozz.
- Ht persze, hogy j…- mondta a frfi, szinte ellentmondst nem trve s felvonta szemldkt. – Moszkva, Putyilov…hmmm…az volt m az igazi.
Putyilov; errl a szrl csak a Bruszilov-gzhenger jutott eszembe s valami kpkd hang. Arckifejezsem is taln pontosan ezt a tancstalansgot sugallta.
- Persze, maga nem tudhatja…-legyintett s kihzta magt – n ’51-es vagyok, megltem sok mindent. Maga mikori?
- Jmagam „csak” ’86-os vagyok. – mondtam, a „csak” szcskt megnyomva, mintha abban rejlene a helyzetbl val menekls kulcsa.
Merthogy valamikppen meneklni kellett. A kabtomban, rengeteg knyvvel a hnom alatt egyre inkbb izzadni kezdtem. Mert ez a helyzet csapda volt. Szinte kittalan. gy reztem magam, mint a legtbbszr, amikor idegenekkel egy liftbe szllok; vgtelenl kiszolgltatva s sarokba szortva, illetve nem csupn annak kitve, hogy megszltanak, krdezskdnek, vlemnyt alkotnak, kijelentenek s kvnnak, hanem annak is, hogy akaratom ellenre arra knyszertenek, hogy mindehhez mg asszisztljak is s vigyorogva olyan semmitmond s gy szlvn, felesleges beszlgetsekbe bocstkozzak, amire senkinek sincs semmifle szksge. Ez maga az elnyomats.
- , ’86-os…akkor fogalma sem lehet ezekrl a dolgokrl. –jelentette ki, mintha ezzel ellentteset lltottam volna valaha is.
- Nincs, bizony. – prblkoztam jabb flmosollyal, m tudtam, hogy a labda mg mindig az trfeln pattog s bizony, le is fogja csapni.
Rvid, lapos, taln nmileg gnyos mosolyszersggel jeleztem, hogy itt, ezen a ponton van a legidelisabb lehetsgnk a beszlgets befejezsre, mghozz gy, hogy ekzben az amgy szimmetrikus, kerekded, mondhatni tanulsgos beszlgets egy szemernyit sem csorbul. m alkalmi beszlgettrsam ezt nem gy ltta, jra kiegyenesedett s mintha szavalni kezdene, nneplyes csillogs jelent meg tekintetben.
- n bolsevik vagyok! – deklarlta, bszkn elre biggyesztve szjt.
Ledermedtem. Erre vgkpp nem lehet mit mondani. A labda az trfeln pattogott s egy vratlan fonkkal kirptette a sztratoszfrba. Utlag persze, okosabb az ember; tbbfle vlasz-vzlatot is kidolgoztam, de sajnos, egyik sem jutott eszembe a kell pillanatban. Ez persze, nem dicsr engem, egyltaln nem, hiszen rhatnm azt is, hogy nagy flnyesen, a nagymellny humanista pzbl azt vetettem oda ennek az ismeretlennek, hogy „n pedig elssorban ember”, netn kedlyesen, nmi trtnelmi humort belecsempszve ebbe a szlssges trsalgsba, hogy „most viszont n mensevikben van”, de sajnos, egyik sem ugrott be. Nem, n csak flig ttott szjjal lltam ht knyvvel a hnom alatt, a brkabtomba beizzadva, mlysges mly sznalmat rezve a frfi s a helyzet, de elssorban nmagam irnt.
Csak annyit mondtam:
- Gratullok. – s sarkon fordulva otthagytam a knyvtrat.
|