Gondolat-menet I.
I.B. 2006.02.09. 11:22
A kontrollrl s az nkontrollrl
Gondolat-menet I.
A kontrollrl s az nkontrollrl
Volt mr gy, hogy hirtelen felindulsbl el akartam kldeni egyik-msik ltalam jobbnak tlt rsomat az egyik folyiratnak, de ltalban mindig visszakoztam. Taln, nem vletlenl. Egyik kedves tanrom az egyetemen azt mondotta ennek kapcsn, hogyha „valaki a Holmiba el akarja kldeni az rst, akkor elkpzeli magban Rz Plt; s ha a gondolatban megjelen Rz Pl visszautastan az rst, akkor valsznleg a valsgos is ugyanezt tenn.” s milyen igaz mindez. Mert gondoljunk bele: mirt kldennk el egy olyan rst egy sznvonalas lapnak, amelyet magunk sem tartunk a legjobbnak? Akkor k mirt rnk be csupn egy kzepes, semmitmond, sablonos rssal?
Sokszor a kortrs irodalom szemre szoktk vetni, hogy belterjes s legfkppen elitista, nem is beszlve a folyiratokrl; nos, sokig n is osztottam ezt a vlemnyt, de bevallom, nem ms vezrelt ezen megllaptsomban, mint tulajdon srtettsgem. Pedig gondoljuk csak meg: mirt lenne jobb egy higtottabb, tltszbb magyar irodalom? Mert abban bzvst megllapodhatunk, hogy aki megjelenik egy folyiratban, az mr tfutott egyfajta szrn: a folyirat mr sok mindent meglt szerkesztinek a kezei kztt. Ezzel szemben az internetre manapsg mindenfle rs felkerlhet anlkl, hogy azt a szerzn kvl brki is ellenrizte, tolvasta volna, s gy rendkvli a mai magyar kzlet felletn a hg anyag. Ezek utn feltehetjk a krdst, miszerint mi a jobb? Ha a magyar irodalom (ami amgy is folyirat-kultra) jl kiprblt embereire tmaszkodik sajt maga megformlsa kapcsn, vagy ha mindenfle kontroll nlkl magunkra eresztjk a vilg sszes grafomnjnak sett macskakaparst is? Szerintem a vlasz egyrtelm.
De az internetet is fel lehetne sszeren hasznlni, hiszen nem trvnyszer, hogy a szabad a vsr logikja azt jelenten, hogy csakis bvlikat lehetne prezentlnunk. A helyzet fonksga nem msban, mint az emberi szabadsgnak, mint lehetsgnek a problmjban ll; hiszen mit ltunk? Azt, hogy br a lehetsget megkapja az alkot arra, hogy szabadon publikljon, de j eurpai mdon nem l vele optimlisan, inkbb csak visszal, hiszen nkontrollja nincs, a kls ellenrzst pedig nem fogadja el. Fleg az interneten nem. Ezen kellene vltoztatni.
Sosem tartottam fontosnak, hogy minden gondolatomat olvassa valaki; ennl szerintem elsdlegesebb feladata a szvegnek az, hogy igaz legyen s ne csak annak indulataiban, hanem a formai szablyok elfogadsban vagy legalbbis az alapvet fogsok elismersben is. A szveg mindenekeltt, legyen az lrai vagy przai, legyen letteljes (ahogyan Fst Miln rta) ; ha ezt az alapfelttelt nem teljesti, akkor nem val publiklsra, legfeljebb tovbbi csiszolsra. Ha nincs olyan, aki ezt kimondhatn neknk, akkor magunknak kell kimondani. Kirtuk magunkbl a feszltsget, jl van, ennyi – de ne terheljk vele a nagyvilgtl feleslegesen, csak akkor, ha valban van benne valami plusz, viszont ha ktelkednk mr mi is sajt rsunk erejben, akkor ne is adjuk ki keznkbl, mert ms sem fog klnb mdon vlekedni s ha igen, akkor bzvst mondhatjuk, hogy csak azrt teszi ezt, hogy imponljon neknk. Viszont az ilyen kritika, mint tudjuk, fabatkt sem r. (folyt. kv)
|